Antioksidacinių medžiagų ergogeninis panaudojimas

Larisa Gunina

Santrauka


Straipsnyje apžvelgiama natūralių antioksidantų metabolizmą skatinanti veikla sportuojant oksidacinio streso sąlygomis. Nustatyta, kad oksidacinį stresą, vieną pagrindinių veiksnių, trukdančių pasiekti gerų sportinių rezultatų, galima valdyti parenkant tinkamus fizinius krūvius. Nurodyti natūralių antioksidantų – ceruloplazmino, omega‑3 polinesočiųjų riebalų rūgščių ir probiotinių produktų, fizinės veiklos skatinimo komponentų, veiklos mechanizmai. Paaiškėjo, kad be tiesioginio antioksidacinio efekto, ergogeninis veiksmas pasižymi membraną tausojančiomis, detoksinėmis, imuninę ir širdies kraujagyslių sistemą apsaugančiomis savybėmis. Buvo nustatyta, kad pateikti veiksniai, dalyvaujantys metabolinių procesų susidaryme fizinės veiklos metu ir turintys antioksidacinį poveikį organizmui, gali būti susiję su daugybe kitų homeostazės pokyčių organizme, pradedant ATF išeikvojimu ląstelėse bei katecholaminų kaupimu ir baigiant mitochondrijų biogenezės genetinių požymių pasireiškimu bei ląstelės žūtimi.

Šiame darbe nustatyta, kad: sportininkų fizinio darbingumo sumažėjimas susijęs su oksidaciniu stresu, atsirandančiu aktyvinant lipidų peroksido oksidaciją, kartu silpninant vidinę organizmo antioksidacinę sistemą. Oksidacinio streso pasireiškimas ląstelės membranos lygyje adekvačiai parodo bendrą oksidacinio streso dydį. Tirtų natūralios kilmės farmakologinių medžiagų antioksidacinės savybės siejamos su embranotropiniu veikimu, tai leidžia tokio biologinio poveikio preparatus laikyti ergogeniniais. Eritrocitų membranų struktūrinės ir funkcinės būklės pažeidimas dėl oksidacinio streso lemia jų formos ir apimties pokyčius, o tai savo ruožtu turi įtakos deguonies transportavimui į sportininko raumenų skaidulas, nuo ko priklauso fizinis darbingumas. Dėl ląstelių ir subląstelių laidumo didėjimo iš ląstelių išsiskiria lizosominiai baltymai, kurie skatina ribotą proteolizę, kurios metu surenkami nebaigto metabolizmo toksiniai produktai ir neigiamai veikiamas darbingumas. Prooksidacinių medžiagų kaupimasis gali sukelti ląstelių žūtį, dėl šios priežasties mažėja darbingumas atliekant fizinius krūvius. Nustačius antioksidacinį probiotikų veikimą, galima sudaryti papildomas metabolizmo prielaidas didinti sportininkų fizinį darbingumą. Taikant natūralius metabolinio pobūdžio antioksidantus, esančius skirtingos sudėties ir priklausančius skirtingoms farmakologinėms grupėms, skatinamas fizinis darbingumas, pirmiausia dėl ląstelių ir subląstelių membranų būklės pagerėjimo.

Raktažodžiai: fizinė veikla, oksidacinis stresas, antioksidacinės medžiagos, struktūrinė ir funkcinė ląstelių membranų būklė, detoksinės savybės, kardiotropinis efektas.

DOI: http://dx.doi.org/10.15823/sm.2015.12

 


Visas tekstas:

PDF (English)