Anabolinės medžiagos elitiniame sporte: šalutinio poveikio efektas (apžvalga)

Larisa Gunina, Igor Malinsky, Valery Boyko

Santrauka


Tarptautinėje sporto arenoje, nuolat didėjant konkurencijai tarp didžiųjų valstybių, dažniausiai sėkmingai pasirodo tų šalių sportininkai, kuriose daugiau taikomi naujausi mokslo ir technologijų laimėjimai. Šiuolaikinio sporto išvystymo lygis, dideli krūviai, kuriuos patiria sportininkai, neįmanomi be farmakologijos preparatų, medicininio aprūpinimo. Per pastaruosius 15–20 metų treniruočių ir varžybų krūvių apimtis ir intensyvumas padidėjo 2–3 kartus ir daugumos sporto šakų atstovų jis pasiekė kritinę žmogaus organizmo fiziologinių galimybių ribą. Be to, esant neracionaliai mitybai, nepakankamam atsigavimo ir reabilitacijos procedūrų kiekiui, dideliems psicho-emociniams krūviams, dažnai klimatinių ir laiko juostų kaitai kelionės metu vis labiau didėja farmakologinių preparatų, didinančių darbingumą ir skatinančių atsigavimo procesus po krūvių, poveikis. Todėl šiuo aspektu dopingas ir anaboliniai steroidai, deja, labai paplito.

Anaboliniai preparatai – tai medžiagos, kurių veikla nukreipta į anabolinių (sintetinių) procesų stiprinimą organizme. Šios medžiagos skatina ląstelių, audinių, raumenų struktūros susidarymą ir atsinaujinimą. Neolimpinių jėgos sporto šakų sportininkai ir jaunimas, lankantis treniruočių sales, taip pat vartoja steroidinį dopingą. Draudžiamų preparatų vartojimas ir metodų taikymas pakankamai paplitęs, o sportininkai, nežinantys anabolinių medžiagų vartojimo pavojaus, masiškai juos vartoja ir tai gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai ir gyvenimo kokybei tiek artimiausiu metu, tiek ir tolesnėje ateityje. Todėl kiekvienas bandymas išsiaiškinti galimą žalą sportininko sveikatai ir jo gyvenimui yra žingsnis pirmyn kovojant su dopingo vartojimu.

Apžvalginiame straipsnyje pateikta naujausia anabolinių preparatų klasifikacija, nušviestas jų veikimo šalutinis efektas.

Darbe akcentuojama, kad anabolinių preparatų vartojimas gali nutraukti sportininko karjerą, taip pat gali tapti negatyvios įtakos organizmui priežastimi tiek tuo metu, tiek ir tolesnėje ateityje, sukelti sportininko socialinės adaptacijos problemų, pavojų sveikatai bei gyvybei.

Raktažodžiai: sportas, dopingas, WADA draudžiami preparatai, anaboliniai preparatai, anaboliniai steroidai, sportininko sveikata.

DOI: http://dx.doi.org/10.15823/sm.2018.16


Visas tekstas:

PDF (English)