Adenozintrifosfato ir mineralinių medžiagų mišinio įtaka eksperimentinių gyvūnų darbingumui atliekant didelės apimties ir intensyvumo krūvius

Larisa Gunina, Yuliya Vinnichuk, Ekaterina Rosova

Santrauka


Šiuolaikiniai didelės apimties ir intensyvumo fiziniai krūviai suaktyvėjus medžiagų apykaitai, išsekus makroerginių medžiagų atsargoms, suaktyvina patologinius reiškinius, kurie pirmiausia pasireiškia širdies miokarde. Be šių priežasčių, sportininko širdies ir kraujagyslių sistemos patologiniams reiškiniams pasireikšti įtakos turi ir didelės apimties fiziniai krūviai, įtempta protinė veikla bei psichoemocinis stresas. Todėl atliekant didelės apimties ir intensyvumo krūvius būtina vartoti širdies miokardo apsaugos preparatus – kardioprotektorius. Jie neturi tiesinio poveikio širdies veiklos funkcijoms, bet padeda optimizuoti energijos susidarymą ir jos sąnaudas, koreguoja kvėpavimo sistemos funkcijas, normalizuoja laisvųjų radikalų susidarymo ir antioksidacijos procesų tarpusavio balansą, tiesiogiai veikia kardiomiocitus. Šie procesai slopina širdies miokardo veiklos metabolinius sutrikimus.

Rengiant didelio meistriškumo sportininkus daugelio farmakologinių preparatų, plačiai vartojamų klinikinėje ir kardiologinėje praktikoje, ypač tų, kuriuose yra trimetazidino ir meldonio, vartoti negalima dėl tarptautinio antidopingo kontrolės draudimo.

Svarbiausia nuovargio, atsirandančio dėl intensyvių fizinių krūvių, priežastis yra pagrindinės makroerginės medžiagos – adenizintrifosfato rūgšties (ATF) – trūkumas. Kaip nustatyta pastaruoju metu, jos biologinis vaidmuo organizme yra daug svarbesnis – ne tik dalyvauti energijos gamybos procese. Deja, sporto praktikoje pastaruoju metu kardioprotektorių turintys preparatai vartojami nesistemingai, nepaisant pagrindinių jų metabolinio poveikio požymių, o vartojamų preparatų skaičius yra gana mažas. Būtent todėl siekiant palaikyti miokardo funkcinę būklę ir būsimus jo struktūrinius pokyčius rengiant sportininkus yra aktualu vartoti neuždraustus farmakologinius preparatus, pagamintus ATF pagrindu. Tačiau šių preparatų, stimuliuojant fizinį darbingumą, poveikio mechanizmas dar nėra pakankamai ištirtas.

Šio darbo tikslas – eksperimento būdu, modeliuojant ilgai trunkančio krūvio poveikį, ištirti ATF ir mineralinių medžiagų – magnio ir kalio mišinio – poveikį suaugusių Vistar linijos žiurkių fiziniam darbingumui.

Tyrimo rezultatai parodė, kad sumažėjo eksperimentinių žiurkių, atlikusių ištvermę ugdantį krūvį (bėgimas specialiu bėgtakiu) ir vartojusių ATF ir mineralinių medžiagų mišinio 0,12 g/kg terapinę dozę, oksidacinis stresas eritrocitų membranose ir paroksidacinis-antioksidacinis koeficientas nuo 2,23 sumažėjo iki 1,22, normalizavosi gyvūnų veninio kraujo pH ir kraujo įsotinimas deguonimi iki 88,3 ± 1,1 %. Tai atitinka ekperimentinių gyvūnų saturacijos reikšmę, siekiančią 89,8 ± 1,2 %. Tokie pokyčiai gerina deguonies pernešimo funkciją kraujyje, o tai savo ruožtu didina aerobinį pajėgumą, normalizuoja elektrokardiografinius gyvūnų širdies pokyčius.

Eksperimentinių gyvūnų, vartojusių ATF ir mineralinių medžiagų mišinį, krūvio trukmė ant bėgimo takelio padidėjo vidutiniškai iki 8,97 ± 0,28 min., o kontrolinės grupės gyvūnai, nevartoję šio preparato, galėjo bėgti vidutiniškai 7,46 ± 0,53 min. (p < 0,05). Gauti tyrimo duomenys leidžia daryti išvadą, kad ATF kartu su kalio ir magnio jonais su nepakeičiamąja aminorūgštimi histidinu, kurie sudaro preparato ATF-Long pagrindą, kaip šiuolaikinė kardioprotekcinė ir ergogeninė medžiaga gali būti pagrįstai vartotinas rengiant sportininkus.

Raktažodžiai: fizinis darbingumas, sportas, ATF ir mineralinės medžiagos, oksidacinė homeostazė, pH, deguonies įsotinimas, miokardas.

DOI: http://dx.doi.org/10.15823/sm.2017.25


Visas tekstas:

PDF (English)